Представянето на книгата – "ДАЕШ (НЕ)ИСЛЯМСКА ДЪРЖАВА" на автора проф. д.ик.н. Владимир Чуков – преподавател във Варненския свободен университет "Черноризец Храбър", което беше организирано от бакалавърската програма "Политология и Журналистика" мина при огромен интерес. В Арт салона на Радио Варна присъстваха студенти, граждани, представители на академичните среди, на арабски общности, медии.
Снимки: Атанас Георгиев – главен редактор на информационно-аналитичния портал "СПЪТНИК"
Авторът на книгата – арабист, външнополитически анализатор и един от водещите преподаватели в новата бакалавърска програма "Политология и журналистика" на Варненския свободен университет, сподели интересни факти от книгата си. Проф. Чуков коментира приликите и разликите в терористичните общности, причините, провокиращи действията на терористичните групировки и мерките за овладяване на последствията от терористични кризи.
"Ние трябва да имаме собствена българска концепция за възприемането на това, което става много близо до нас. Имаме партньори, имаме съюзници, ние обменяме информация, но ние трябва да селекционираме някаква информация, да я подберем по начин, така че тя да ни бъде от полза и респективно ние трябва да изработим нашата парадигма – българската парадигма.", коментира идеята за книгата си проф. Чуков в ефира на Радио Варна.
Професор Владимир Чуков е роден на 22 април 1960 г. в Атина, Гърция. Учи във френски колеж в Тунис, а впоследствие завършва Френската гимназия в София. Дипломира се във факултета по обществени науки на Дамаския университет, Сирия. Защитава дисертация на тема "Политическата партия в арабския свят през последните две десетилетия (1970-1990). През 1998 г. става доцент, през 2005 г. – доктор на икономическите науки, а през 2007 г. – професор. Преподавател е във Варненския свободен университет. Член е на редколегиите на сп. "Геополитика" и "Философски форум". През 2008 г. създава информационно-аналитичния сайт по проблемите на Близкия и Среден Изток "Orient.bg". Член е на редица международни научни организации, сред които са European Association for Middle East Studies, Central Eurasian Society Studies и други.
При нас ще изучавате: политически науки, журналистика и връзки с обществеността, икономика, история, управление.
Специалността е насочена към подготовка в два профила на специалности в областта на политологията и журналистиката, като усилено се изучават предмети като - Политически науки, Журналистика и медии, Връзки с обществеността, Реклама и брандинг мениджмънт , Инфорнационни науки и др.
Присъстват и учебни курсове, които отразяват съвременните информационни технологии, и изучаването на чужд език.
НА 11 юни, 2016 г. от 10,00 часа в Руски център на ВСУ "Черноризец Храбър"се проведе Академичен панел на тема : "Журналистика, образование, бизнес" с участието на: проф. д.фил.н. Милко Петров – СУ "Св. Климент Охридски", проф. д-р Маргарита Пешева – ВТУ " Св. св. Кирил и Методий", проф. д-р Петко Тодоров – УНСС, проф. д-р Руси Маринов – НБУ, Мариета Бобева – директор на Регионален телевизионен център Варна, Елица Виденова – директор на Радио Варна, Тодор Димов – директор на Радио Шумен, Сабина Дукова – главен редактор на в. "Нова Добруджанска трибуна", Веселин Димитров – директор на Радио Добруджа, Митко Ханчев – главен редактор на в. "Екип 7" – Разград, ръководители на медии и журналисти от Североизточна България
Специални гости: Снежана Тодорова – председател на Съюза на българските журналисти, Иван Върбанов – главен секретар на Съюза на българските журналисти Водещ: доц. д-р Георги Калагларски.
Участие в академичния панел взеха, студентите в магистърските програми – " Реклама и връски с обществеността в управлението и бизнеса" , "Маркетинг и връзки с обществеността в образованието, науката и културата".
Студентите с интерес наблюдаваха изявените си преподаватели, и дори някои от тях се престрашиха и взеха участие в актуалната тема свързана със недостига на кадри в областта на журналистиката във Варна. На академичния форум се коментира и старта от тази година на новата бакалавърска програма " Политология и Журналистика" – факта който вдъхна увереност в присъствалите журналисти, че всъщност кадри по журналистика ще има.
Събитието е организирано от новата бакалавърска програма "Политология и Журналистика" , и магистърските програми "Реклама и връзки с обществеността в управлението и бизнеса" и "Маркетинг и връзки с обществеността в образованието, науката и културата"
. Амбицията на организаторите е в рамките на няколко часа посетителите да се запознаят с магията радиото и теливизията, с технологичния процес при създаването на новини ида направят свой собствен журналистически материал. В деня на отворените врати преподаватели на ВСУ "Черноризац Храбър" и водещи специалисти от варненски медии ще отговорят на въпроси свързани правоговор, поведение пред камера, стил на писане на новини. Всички записали се ще имат възможност да запишат първата си новина в теливизионното студио или да я изчетат пред микрофоните в звукозаписното студио. Денят на отворени врати е съпроводен с редица мероприятия:
10.00 ч – Академичен панел: "Журналистика, образование, бизнес" във Руски център на ВСУ "Черноризец Храбър" – със специалното участие на представители от : Съюза на Българските журналисти , Регионален телевизионен център Варна, Радио Варна, електронна медия Нова Варна , Радио Добруджа, радио Шумен, в. "Екип 7"-Разград, журналисти от Североизточна България и преподаватели от най-големите университети в страната. 12.00 ч. -Академичен уъркшоп: "Създаване на бранд на нова университетска специалност" Входът е безплатен!
Проф. д-р Здравко Райков, преподавател във ФЖМК към СУ "Св. Климент Охридски" и във ВСУ "Черноризец Храбър", отбеляза своя юбилей с форум посветен на темата за креативната комуникация.
На фона на интерактивна презентация, проф. Райков сподели своята гледна точка за промените, които се случват в съвременния свят, включително в света на комуникация. "Появяват се нови теми, които надграждат старите без да ги отричат. Благодарение на новите технологии на място на понятия като "масова комуникация" се появяват други като "демасова комуникация" и "интегрирани масови комуникации", сподели той. Според него магията на креативността е пресечна точка на това, което е натрупано в подсъзнанието и това, което предстои и в тази неуловима симбиоза между старото и новото се раждат свежите идеи, които генерират и новите продукти. "Новите технологии предизвикват и нас като преподаватели, затова за нас е важно да научим нашите студенти да са креативни и чрез нови идеи да привличат съмишленици към каузите, за които работя.", допълни проф. Райков.
Пред своята аудитория той представи и най-новия си проект kreativen.bg, който има амбицията да провокира креативното мислене. "Този свят е много бърз и динамичен и всеки може да бъде креативен, стига да излезе от капаните на посредствеността и зоната си на комфорт"
Във форума взеха участие ръководителя на Магистърски програми "Реклама и връзки с обществеността в управление на бизнеса" и "Маркетинг и и връзки с обществеността в образованието, науката и културата" във ВСУ "Черноризец Храбър" – доц. д-р Георги Калагларски, проф. Николай Палашев от УниБИТ проф. д-р Христо Кафтанджиев и проф. д-р Венцислав Бондиков от Факултета по журналистика и масови комуникация към Софийски университет, студенти и приятели.